MARCIN WATEMBORSKI ZAJMUJE SIĘ NIE TYLKO FOTOGRAFIĄ, ALE RÓWNIEŻ SZEROKO POJĘTYM DZIENNIKARSTWEM. JUŻ W 2007 ROKU PISAŁ PIERWSZE TEKSTY DLA ALTERNATION MUSIC MAGAZINE, PÓŹNIEJ NA POTRZEBY SERWISU DLASTUDENTA.PL. OD 2015 ROKU WATEMBORSKI JEST ŚCIŚLE ZWIĄZANY Z WIRTUALNĄ POLSKĄ, A OD 2018 PROWADZI NAJWIĘKSZY SERWIS FOTOGRAFICZNY W POLSCE - WP FOTOBLOGIA (2 MLN UU, 4 MLN PV MIESIĘCZNIE). NA SWOIM KONCIE MA PONAD 6000 PUBLIKACJI PISANYCH. PONIŻEJ MOŻECIE PAŃSTWO ZNALEŹĆ SELEKCJĘ NAJCIEKAWSZYCH TEKSTÓW Z PODZIAŁEM NA KATEGORIE.
WIĘCEJ INFORMACJI O PRACY MARCINA WATEMBORSKIEGO ZNAJDZIECIE PAŃSTWO NA PORTALU LINKEDIN
FOTOGRAFIA:
ZMIENIŁEM MAKA NA PECETA DO OBRÓBKI ZDJĘĆ. CO POSZŁO (NIE) TAK?! - [Artykuł natywny] Case study na temat wyboru odpowiedniego komputera do obróbki fotografii i innych zastosowań. Tekst powstał po pokazaniu przez firmę Nvidia sterowników dla twórców, przyspieszających pracę w programach pakietu Adobe.
BENQ SW270C OKAZAŁ SIĘ LEPSZYM WYBOREM NIŻ EIZO. TAK, TO MOŻLIWE! - [Artykuł natywny] Case study na temat wyboru monitora do obróbki zdjęć, będącego bezpośrednim konkurentem dla firmy Eizo. Autor wyjaśnia konkretne parametry i wskazuje mnóstwo aspektów, dla którego tańsza alternatywa sprawdziła się lepiej.
FUJIFILM X-H2, X-H2S CZY X-T5? KTÓRY APARAT BĘDZIE DLA CIEBIE NAJLEPSZY? - [Artykuł natywny] Porównanie trzech produktów Fujifilm zaprezentowanych zaraz po sobie. Krótki przewodnik ma być pomocą dla użytkownika, jednocześnie podkreślając cechy promowane przez producenta.
FOTOGRAFIA ANALOGOWA CZ. I: DLACZEGO WARTO FOTOGRAFOWAĆ NA FILMIE - Watemborski, który pasjonował się fotografią tradycyjną, stworzył cykl poradników eksperckich dla osób, które chciałyby się zainteresować tematem. Część II jest dostępna tutaj, a trzecia tutaj.
JAK ZROBIĆ ZDJĘCIA W MAŁYM STUDIO Z JEDNĄ LAMPĄ BŁYSKOWĄ - Poradnik dla początkujących, opisujący dokładnie tytułowe zagadnienie. Autor stara się przybliżyć czytelnikowi techniki oraz zaplecze sprzętowe.
ŚWIATŁO BŁYSKOWE W FOTOGRAFII PORTRETOWEJ. JAK JE KONTROLOWAĆ? - Poradnik dla początkujących, tłumaczący techniki oraz opisujący sprzęt. Autor wyjaśnia krok po kroku, jak przygotować się do robienia zdjęć portretowych w świetle błyskowym.
NOWE TECHNOLOGIE:
TIKTOK WIE O TOBIE WSZYSTKO. CZY TY WIESZ, ŻE ON WIE? - Watemborski dotyka tematu inwigilacji na życzenie i tłumaczy algorytmy i schematy zachowań jednego z najpopularniejszych mediów społecznościowych świata.
ŁADNE_ŻYĆKO.JPG, CZYLI CO ZROBIĆ, BY NIE DOŁOWAĆ SIĘ PRZEZ INSTAGRAMA - Autor zwraca uwagę na problem, jakim jest porównywanie się do influencerów oraz wpływu Instagrama na psychikę ludzi. W przedstawieniu mechanizmów obronnych i wyjaśnieniu zjawiska pomogły mu dwie ekspertki z dziedzin psychologii oraz socjologii.
DZIECI CHCĄ SIĘ ZABIĆ PRZEZ INSTAGRAM. PORTAL O TYM WIE I NIC NIE ROBI - Watemborski opisuje śledztwo Wall Street Journal, które ujawniło bardzo niepokojące zachowania i model biznesowy firmy Meta (właściciela Facebooka i Instagrama). W dalszych częściach cyklu dziennikarz krok po kroku tłumaczy rozwój sytuacji.
TEKSTY POPULARNONAUKOWE:
WROCŁAWSCY STUDENCI ZBUDOWALI AUTONOMICZNĄ ŁÓDŹ PODWODNĄ WARTĄ 100 000 ZŁOTYCH - Wywiad z członkami Koła Naukowego Automatyki i Robotyki "Robocik" z Politechniki Wrocławskiej. Marcin Watemborski nie tylko przeprowadził rozmowę z młodymi naukowcami, ale również wykonał im profesjonalną sesję zdjęciową.
KAWA WYDŁUŻA ŻYCIE. NAUKOWCY BADALI TO PRZEZ 12 LAT I NIE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI - Najnowsze i najbardziej zaawansowane badania wpływu kawy na ludzkie zdrowie są niezwykle interesujące. Dziennikarz dotarł do dokładnego wyjaśnienia i przedstawia konkretne dane. Z artykułu można dowiedzieć się, ile kawy trzeba pić, by poprawić różne parametry organizmu. Jest to kontynuacja starszego tekstu o tej samej tematyce.
STEPHEN HAWKING MIAŁ RACJĘ! JEGO TEZĘ POTWIERDZONO PO 47 LATACH - W bardzo przystępny sposób, Watemborski tłumaczy zagadnienia fizyki i astronomii. W tekście porusza teorię czarnych dziur Stephena Hawkinga.
SERUM DŁUGOWIECZNOŚCI OPRACOWANE. DZIĘKI NIEMU DOŻYJEMY NAWET 200 LAT - Dokonania dra Andrew Steele'a wywarły na środowisku naukowym niemałe wrażenie. Naukowiec pokazał światu sposób na przyspieszenie odbudowy komórek. Watemborski tłumaczy cały proces w przystępny czytelnikowi sposób.
SYNTETYCZNY OLEJ PALMOWY. CZY URATUJE LASY TROPIKALNE PRZED ZNISZCZENIEM? - Redaktor przedstawia bardzo dobrą alternatywę dla powszechnie stosowanego oleju palmowego. Nowa technologia pozwoli na ograniczenie wycinki lasów i pomoże oszczędzić tysiące dzikich zwierząt.
SZKOCI CHCĄ SADZIĆ DRZEWA W PIĘTROWYCH SADACH - Marcin Watemborski sięga po badania szkockich naukowców, które koncentrują się wokół przyspieszonego wzrostu drzew w ogromnych halach. Wszytko to po to, by walczyć z globalnym ociepleniem.
MAJĄ SPOSÓB NA LEPSZE OGRZEWANIE. MOŻE ZASTĄPIĆ GAZ - Autor przedstawił niesamowitą alternatywę dla tradycyjnych sposobów ogrzewania. Jest ona korzystna dla środowiska i w ogólnym rozrachunku znaczenie tańsza. 
PRZECIWNICY NAUKI MYŚLĄ, ŻE SĄ NAJMĄDRZEJSI. BADANIA POKAZUJĄ, ŻE JEST ZUPEŁNIE ODWROTNIE - Marcin Watemborski powołuje się na badania opublikowane w dzienniku naukowym Science Advances i tłumaczy działanie efektu Dunninga-Krugera w praktyce. 
GAMING:
STRZELIŁEM SOBIE W ŁEB NA DACHU WIRTUALNEGO ŚWIATA - W tekście autor porusza kwestię wpływu gry wideo "Cyberpunk 2077" na odbiorcę i zwraca uwagę na tematykę produkcji wraz z niecodziennym wyborem dostępnych mechanik. Artykuł ukazał się w Magazynie WP.
CYBERPUNK 2077: BĄDŹ FOTOGRAFEM W NIGHT CITY - Watemborski oraz kilku innych redaktorów WP eksplorowało wirtualne miasto Night City z produkcji "Cyberpunk 2077". Autor tekstu opisał dokładnie działanie trybu fotograficznego w grze oraz zaprezentował pełnię jego możliwości. Podobne artykuły można znaleźć tutaj i tutaj.
KISSPATKA WYZNAJE: "GAME BOY W MOIM ŻYCIU POJAWIŁ SIĘ OD RAZU, GDY TYLKO BYŁ DOSTĘPNY" - Marcin Watemborski rozmawia z Patrycją Szczurowską (@kisspatka), która jest znaną kolekcjonerką konsol oraz akcesoriów gamingowych. Tekst powstał na 30-lecie powstania konsoli Nintendo Game Boy.
TA GRA MA POMAGAĆ NA PAMIĘĆ. ZOSTAŁA STWORZONA Z MYŚLĄ O STARSZYCH LUDZIACH - Tekst przybliża naukowe aspekty gier wideo, które są wykorzystywane w działaniach terapeutycznych starszych osób. Produkcje działają nie tylko na pamięć, ale również zdrowie fizyczne.
     
Back to Top